Wnętrza w stylu skandynawskim

impel_blog_29_05_02Styl skandynawski w polskich wnętrzach rozgościł się na dobre. Oprócz prywatnych mieszkań, także restauracje, kawiarnie lub biura są projektowane w tej niezwykle modnej konwencji, która nawiązuje do natury i prostoty.

Styl skandynawski cechuje się przejrzystością i czystością formy, a także naturalnym i niewymuszonym pragmatyzmem. Jest elegancki w swojej prostocie i nadaje każdemu wnętrzu niepowtarzalny charakter i wyjątkowy urok. Pomaga uporządkować wnętrze, nadając mu atmosferę niezaburzonego niczym spokoju. Kolory, które dominują w skandynawskich wnętrzach, to biel, kolor szary oraz barwy płynące z natury – delikatne brązy i beże. Mogłoby się wydawać, że to nudne zestawienia. Nic bardziej mylnego. Wnętrze można nasycić dodatkami i bibelotami w mocniejszych kolorach, które ożywią przestrzeń. Styl skandynawski jest spójny i bardzo funkcjonalny, a także minimalistyczny, co pozwala na rozszerzenie najbliższego, bo domowego otoczenia i skupienie się na własnym wnętrzu. Doskonale
sprawdza się on w mniejszych mieszkaniach – dzięki oszczędnej liczbie przedmiotów i mebli można uniknąć wrażenia przeładowania. A jak urządzić sobie mieszkanie w takim stylu?

Drewniana jasna podłoga
Projektując skandynawskie wnętrze, trzeba pamiętać przede wszystkim o podłodze. Powinna być ona jasna, np. w poprzecieranym białym kolorze, i drewniana. Do wykonania takiej podłogi najlepiej nadają się długie deski. Drewno to materiał ciepły, naturalny. Podłogę częściowo można przykryć dywanem np. wykonanym z filcowych kulek. Jasna podłoga zachęca do tego, aby chodzić po niej na bosaka – bliski kontakt z drewnem pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców domu.

Ściany – biele, pastele i szkło
Nikogo chyba nie zdziwi informacja, że ściany w stylu skandynawskim również są jasne. Pomieszczenia takie jak przedpokój lub łazienka można do połowy ściany ozdobić białą boazerią. Nie należy mylić jej z boazerią, jaką pamiętamy z wielu polskich mieszkań – rudą i pełną sęków. Biały kolor uspokaja, wycisza, pozwala się skupić. Dzięki temu, wracając do domu po długim dniu pracy, można już w przedpokoju odzyskiwać właściwy balans, a w łazience relaksować się w ciepłej kąpieli w otoczeniu jasnej przestrzeni. Drewno w łazience, zarówno to na podłodze, jak i na ścianach, powinno być odporne na działanie wilgoci.
Ściany dziecięcych pokoi można pokryć jasnymi pastelowymi tapetami w drobne wzory. Styl skandynawski dopuszcza również szklane powierzchnie zamiast ścian. Mleczne szkło oddzielające pomieszczenia jest przyjazne i naturalnie wpisuje się w charakter wnętrza.Pomalowane na biało gładkie ściany, ozdobione zdjęciem oprawionym w prostą ramę – to cecha charakterystyczna większości wnętrz w skandynawskiej estetyce.

Meble – w naturalnym stylu
Umeblowanie mieszkania to przede wszystkim proste, minimalistyczne sprzęty, wykonane z naturalnych materiałów. Duży pokój należy wyposażyć w wygodną jasną (najlepiej białą) kanapę z kolorowymi poduszkami, których barwy przełamią stonowany charakter wnętrza. Meble udające niedokończone, niedomalowane lub po prostu stare to również element stylu skandynawskiego. Dobrze sprawdzą się także szerokie łóżka o minimalistycznych wezgłowiach oraz stoły z litego drewna.

Dodatki – skandynawskie wnętrze wymaga odrobiny koloru
Jeśli znacząca część domowej przestrzeni jest utrzymana w jasnych tonach, koniecznie trzeba ją przełamać kolorami. Idealnie nadają się do tego wzorzyste poduszki i narzuty, kwiaty w wazonach lub w kolorowych donicach, świeczki oraz ramki z fotografiami. Kolory ożywią wnętrze. W Internecie jest mnóstwo sklepów  dostarczających przedmioty w skandynawskim stylu. Są to również praktyczne elementy wystroju kuchni, takie jak dzbanki, talerze, kubki, maselniczki, deseczki, a także tekstylia. Dzięki temu, każdy detal w mieszkaniu może odzwierciedlać założenia stylu. Nawet drobne przedmioty cechuje elegancja połączona z możliwością praktycznego zastosowania.

Światło we wnętrzu
Urządzając wnętrze w stylu skandynawskim warto także pamiętać o oświetleniu. Naturalne światło jest najważniejsze – można zwiększyć dostęp do niego, projektując wysokie i szerokie okna w nowym domu, lub stosując delikatne, cienkie zasłony, jeśli okna w żaden sposób nie da się przebudować. Światło sztuczne, oprócz tradycyjnych lamp (styl skandynawski przewiduje papierowe lub stalowe abażury, które dobrze komponują się z naturalną atmosferą pomieszczenia) można stosować delikatnie świecące łańcuchy z miękkimi kulami lub sznury LED-owych światełek, oplatając je np. na drzwiach szafy, bokach regału na książki, etc.

Wnętrza w stylu skandynawskim są wyjątkowe. Można dodać im szczyptę własnych pomysłów, samodzielnie zaprojektować np. kanapę lub poduszki i cieszyć się świeżym, jasnym i przestronnym wnętrzem .

 

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

mój ulubiony styl, wypoczywam w takich pomieszczeniach, relasuje się, wiec na pewno mieszkanie które wlasnie kupiłam urzadze wlasnie tak

Czasem najprostsze bywa najlepsze, sam jestem zwolennikiem prostoty.

Podoba mi się ten styl, ale nie pasuje do każdego pomieszczenia. Jest połączeniem prostosty z wyszukanym smakiem.

to jest mój styl! jasno, przestronnie, czysto i z dużą ilością światła 🙂 czekam aż będę na swoim i tak urządzę swoje mieszkanie, moje marzenie!

Zostaw odpowiedź