Wolontariat a rozwój kariery

alexandr-podvalny-221893

Czy warto zostać wolontariuszem i poświęcać swój czas i umiejętności bez wynagrodzenia? W jaki sposób wolontariat może się przyczynić do rozwoju twojej kariery?

Wolontariat rozwija kompetencje miękkie

Umiejętności miękkie są bardzo ważne w rozwoju naszej kariery. Szczególnie na jej początku, kiedy nie mamy jeszcze doświadczenia zawodowego i to właśnie na ich podstawie jesteśmy oceniani kandydując na staż czy praktyki. Kompetencje miękkie warto rozwijać całe życie, bo nawet świetny fachowiec może nie otrzymać propozycji pracy tylko dlatego, że nie jest w stanie pracować w zespole bądź brak mu umiejętności słuchania.

Jakie cechy i umiejętności rozwija wolontariat?

  • Empatię (zwłaszcza, jeśli w ramach wolontariatu pracujemy z podopiecznymi),
  • Organizację czasu (bo zazwyczaj musimy godzić go z innymi obowiązkami lub dostajemy samodzielne zadania wymagające organizacji),
  • Umiejętność pracy w zespole (bo z reguły wolontariat to praca w grupach),
  • Cały szereg cech związanych indywidualnie z konkretnym typem wolontariatu.

Wolontariat sprawia, że poznajesz nowych ludzi

W trakcie realizacji wolontariatu możesz spotkać wielu nowych ludzi wykonującychbardzo różne zawody i pochodzących z różnych środowisk. Łączy was wspólny cel i misja. Takie znajomości mogą okazać się bardzo przydatne w rozwoju twojej kariery, Referencje lub polecenia mają istotną rolę w procesach rekrutacyjnych. W zależności od branży udział ten wynosi od 30 do 60% procesów rekrutacyjnych. Nierzadko bywa tak, że ktoś, kto poznał cię w ramach wolontariatu poleci cię potem do pracy swojemu szefowi czy koledze, bo pamięta, że dobrze się z tobą współpracowało bądź miałeś te cechy, które są poszukiwane przez pracodawcę. Co ciekawe, wcale nie musisz pracować wolontaryjnie w swoim obszarze zawodowym.

Wolontariat w CV to same plusy

Nawet jeśli masz za sobą już wiele lat doświadczenia zawodowego, to zawsze warto wpisać w CV to, że robisz coś (lub robiłeś) w ramach wolontariatu. Osoby zajmujące się rekrutacją, wiedzą, że osoby, które decydują się na pracę na rzecz innych (i pomoc) są bardziej:

  • Empatyczne (a to przydaje się w wielu zawodach – od sprzedawcy po menedżera),
  • Chętne do pomocy (a to ważna cecha zespołowa),
  • Wrażliwe na otoczenie i potrzeby innych (a to powoduje, że mają lepszy zmysł biznesowy i potrafią łatwiej wejść w buty klienta czy użytkownika),
  • Zmotywowane (zwłaszcza, jeśli wolontariat wiąże się z zainteresowaniami zawodowymi),
  • Konsekwentne i odpowiedzialne (zwłaszcza, jeśli wolontariat nie okazał się chwilową zachcianką i trwał dłużej niż miesiąc czy dwa).

Wolontariat można rozpocząć zawsze

Na udział w akcjach wolontariackich można w każdym wieku i zawsze będzie to pozytywnie z wpływać na naszą karierę zawodową. Coraz mocniej mówi się o tzw. wolontariacie kompetencyjnym, czyli sytuacji, kiedy doświadczona osoba dzieli się swoją wiedzą bezpłatnie. Po co? Z jednej strony po to, by pomóc, ale z drugiej by zdobyć większe doświadczenie oraz spojrzeć na pewne zagadnienia z innej perspektywy niż w firmie, w której pracuje.

Wolontariat pozwala „przykryć dziurę w CV”

Jeśli z jakiegoś powodu nie masz pracy, to jeśli realizujesz wolontariat, możesz bez problemu wpisać tę informację w CV. Dla rekrutera będzie to znak, że nie siedziałeś bezczynnie, tylko poza aktywnym szukaniem pracy znalazłeś sobie zajęcie. Można wywnioskować, że jesteś osobą dynamiczną i masz inicjatywę. Dodatkowo mogłeś zdobyć nowe kompetencje i znajomości.

Wolontariat ma wiele oblicz

Wiele osób myśląc o wolontariacie, kojarzy go z opieką nad chorymi bądź niepełnosprawnymi. To oczywiście jedna z możliwości, ale wolontariat ma też wiele innych opcji. Można zdobyć doświadczenie w organizacji imprez, tłumaczeniach, prowadzeniu warsztatów i kursów czylogistyce. Wolontariat można też wykonywać zdalnie z domu – robią tak np. programiści, którzy uczestniczą w budowaniu oprogramowania open source czy twórcy Wikipedii.

Kilka ciekawych faktów o wolontariacie i karierze

Wolontariusze żyją dłużej. Tak przynajmniej wynika z przeprowadzonych w Berlinie badań. Dotyczyły one osób starszych, które były wolontariuszami. Ci, którzy kimś się opiekowali, pomagali komuś, żyli dłużej.

Wolontariusze mają wyższe poczucie własnej wartości. Wynika to z poczucia robienia czegoś ważnego dla siebie, innych i świata.

Wolontariat chroni przed wypaleniem zawodowym. To świetne lekarstwo na znudzenie i zmęczenie pracą, jeśli jej nie lubisz, a której z różnych przyczyn zmienić nie możesz.

Wolontariat poprawia zdrowie psychiczne. Tak twierdzą badacze z Exeter Medical School, ale uczulają na to, że wolontariat musi być wyborem wolontariusza i przynosić mu satysfakcję. W przeciwnym razie, zamiast poprawiać samopoczucie, pogarsza je.

Wolontariat można realizować również w firmie. Wiele z nich prowadzi tzw. wolontariat pracowniczy, czyli wspiera różnego rodzaju akcje, w których również pracownicy mogą brak czynny udział.

To co, zaczynasz działać?

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

pewnie, że wolontariat jest potrzebny! nie można podchodzić do wszystkiego materialnie i patrzeć tylko na korzyści

Zostaw odpowiedź