Wolontariat pełen serca i… żurawi

wolontariat

– Im więcej dobrego dasz innym, tym więcej sam od innych otrzymasz. Wierzę, że ta zasada się sprawdza i dlatego jestem wolontariuszką fundacji ProCuro – mówi Natalia Rybacka z Biura Komunikacji Grupy Impel. Fundacja rozstrzygnęła ostatnio konkurs plastyczny „Gdybym miał 1000 żurawi, to…” realizowany w ramach projektu ArtStacja – przystanek najmłodszej sztuki.

Starodawny przekaz mówił, że kto chce zyskać wiele szczęśliwych lat życia, winien złożyć tysiąc papierowych żurawi w tradycyjnej technice orgiami.

Grupa Impel od wielu lat współpracuje z fundacją ProCuro, która działa na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem. Nasi pracownicy aktywnie promują fundację i wspierają jej projekty w ramach wolontariatu. – Do tego typu aktywności potrzebne są tylko dobre chęci. Nie trzeba być specjalistą w żadnej określonej dziedzinie, bo działalność fundacji jest bardzo różnorodna. Jestem przekonana, że każdy znajdzie dla siebie taki obszar do pomocy, który przyniesie mu najwięcej satysfakcji – zachęca Natalia Rybacka.

Tysiąc ptaków origami

Jedną z największych inicjatyw fundacji jest „ArtStacja – przystanek najmłodszej sztuki”. To coroczny konkurs plastyczny dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży z Dolnego Śląska. W XI edycji konkursu artystyczną stacją była Japonia – ojczyzna Sasaki Sadako, która jako dwulatka przeżyła wybuch bomby atomowej zrzuconej w 1945 roku na Hiroszimę.

Osiem lat później dziewczynka zachorowała na białaczkę i spędzała wiele tygodni w szpitalu. Usłyszała wówczas legendę o długowiecznych żurawiach. Starodawny przekaz mówił, że kto chce zyskać wiele szczęśliwych lat życia, winien złożyć tysiąc papierowych żurawi w tradycyjnej technice orgiami.

Mała Sasaki przystąpiła do dzieła. Zdążyła stworzyć 644 ptaki… Choroba okazała się jednak silniejsza i dziewczynka zmarła. Jej przyjaciele postanowili złożyć brakujące żurawie. Tragiczną historię Sasaki Sadako poznał z czasem cały świat, a żurawie stały się nowym symbolem – pokoju, nadziei i marzeń.

Żurawie lecą do Wrocławia

– Sasaki Sadako pozostawiła po sobie wspaniałe dziedzictwo – podkreśla Katarzyna Marszałek, rzecznik prasowy Grupy Impel i członek Rady Fundacji ProCuro. – To dlatego w 2017 roku chcieliśmy, aby uczestnicy konkursu wykonali prace plastyczne inspirowane historią życia i marzeń małej Japonki. Tak powstała wystawa „Gdybym miał tysiąc żurawi, to…”. To niezwykle wzruszający zapis dziecięcych pragnień.

14 laureatów konkursu odebrało 1 lutego nagrody podczas wernisażu wystawy we wrocławskim Pawilonie Czterech Kopuł. Wystawę 100 prac młodych artystów można zwiedzać do 24 lutego – zapraszamy, przyjdź z całą rodziną. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Chcesz wesprzeć fundację ProCuro? Przekaż na jej rzecz 1% swojego podatku! A jeśli jesteś pracownikiem Impela, zachęcamy Cię do śledzenia w intranecie bieżących informacji na temat działalności Fundacji.

Obejrzyj filmową relację z otwarcia wystawy:

oraz galerię zdjęć:

 

Przeczytaj także:

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
 
Komentarze

Brak komentarzy.

Zostaw odpowiedź