Gdy w pracy wszystko gra – wpływ muzyki na człowieka

muzyka relaksacyjna do pracy

Specjaliści mówią, że muzyka dla mózgu może być jak sport dla ciała. Nie każdy lubi sport, a jak w takim razie jest z dźwiękami? I czego warto słuchać, by cały dzień w biurze minął… śpiewająco?

Muzyka w pracy pełni różne funkcje – może wpływać na emocje, pozwala wyrazić swoją osobowość i pomaga nawiązywać relacje. Badacze twierdzą, że w mózgu istnieją specjalne struktury odpowiedzialne za odbiór muzyki i nadawanie jej znaczenia. Dźwięki, których słuchamy uruchamiają w naszym mózgu wiele obszarów: ośrodki zainteresowania, emocji, nagrody i motywacji.

Jak dokładnie oddziałuje na nas muzyka? Znaczenie mają rytm i tempo. To one aktywują odpowiednie części mózgu. Szybsze tempo muzyki skutkuje przyspieszoną pracą serca i płuc. Wpływa również na zwiększoną produkcję kluczowych neurostymulatorów, m.in. serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. To dzięki nim czujemy się bardziej zrelaksowani i szczęśliwsi. Muzyka wyciszająca spowalnia z kolei nasze procesy fizjologiczne.

Co słychać w pracy

Badania CBOS z 2018 roku dowodzą, że znacząca większość dorosłych Polaków (86%) słucha muzyki głównie w domu. Blisko jedna trzecia (30%) robi to podczas jazdy autem czy komunikacja miejską, a jeden na pięciu (20%) otacza się dźwiękami także w miejscu pracy.

Kilka lat temu portal Praca.pl przeprowadził badania dotyczące słuchania muzyki podczas codziennej aktywności zawodowej. 40% osób nie decyduje się na włączanie muzyki w pracy. Większość (60%) lubi jednak, gdy w czasie pracy towarzyszą im ulubione dźwięki. Najpopularniejsze jest grupowe słuchanie radia w biurze, w którym siedzi kilka osób. Warto wtedy ustalić ze współpracownikami pewne zasady, pozwalające uwzględnić gusta muzyczne wszystkich zainteresowanych. Rozwiązaniem są również słuchawki – według badań stosuje je 12% pracowników.

Muzyka na koncentrację

Jaka muzyka najlepiej dopasuje się do pracy? Idealna playlista zależy od rodzaju obowiązków, jakie wykonujesz. Mózg w czasie pracy powinien koncentrować się przede wszystkim na nich, a nie na muzyce. Gdy twoja praca jest powtarzalna i towarzysza jej rytmiczne dźwięki, wykonujesz zadania szybciej i robisz mniej błędów. Jeśli jednak musisz przyswoić nową wiedzę, dodatkowa melodia w tle czasem bardziej przeszkadza niż pomaga. A kiedy miejsce twojej pracy jest hałaśliwe, muzyka pomoże – odcinając cię od zbyt wielu bodźców, obniży stres.

Chwila odpoczynku przy ulubionych dźwiękach to także dobry sposób na zwalczenie tzw. „popołudniowego kryzysu”. W tym wypadku może się okazać, że nie potrzebujesz kolejnej filiżanki kawy, bo muzyka skutecznie pobudzi twój mózg do dalszej pracy.

Warto przy tym pamiętać, że wszystko, co zawiera element nowości i zaskoczenia, zaangażuje cię bardziej niż to, co już znasz. Może ci więc przeszkadzać „wpadająca w ucho” piosenka, której jeszcze nigdy nie słyszałeś. W rezultacie skupienie się na pracy będzie trudniejsze. Z tego samego powodu warto wybierać twórczość zagranicznych wykonawców, bo gdy piosenka zawiera polskie słowa, to również mimowolnie skierujesz na nie swoją uwagę. Innym pomysłem jest słuchanie muzyki filmowej, która z założenia jest komponowana w taki sposób, by nie odciągać uwagi widzów od samej akcji.

Jak to robimy w Impelu

Michał Magnowski, PR manager z Zespołu Komunikacji, w pracy słucha muzyki przez słuchawki, gdy potrzebuje się skupić. – Czasem muzyka umożliwia mi po prostu relaks. Niekiedy natomiast pomaga się skoncentrować na pracy, gdy wokół panuje zamieszanie. Mogę się dzięki temu w pełni skupić na realizowanym zadaniu i wykonać je szybciej. Polecam innym! – mówi Michał.

A co na to prawo pracy – czy pozwala na słuchanie muzyki w biurze? Według opinii prawnika prezentowanej na stronie Prawo-pracy.pl, przepisy nie regulują tego, czy pracownicy mogą słuchać muzyki podczas działań zawodowych. Pracodawca może jednak wyrazić swoje stanowisko na ten temat. – W Grupie Impel nie mamy zasad dotyczących słuchania muzyki. Oczywiście najważniejsza jest jednak dobra atmosfera, więc dbamy o to, by nie przeszkadzać sobie nawzajem – mówi Michał Magnowski.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
 
Komentarze

Brak komentarzy.

Zostaw odpowiedź