Wymówki, które cię blokują – jak je pokonać?

sonja-langford-357

Mówi się, że człowiek ma w życiu albo wymówki albo wyniki. A jakie wymówki ty stosujesz w swoim życiu zawodowym i prywatnym? I czy wiesz jak możesz je pokonać?

Dlaczego stosujemy wymówki?

Można by wymienić milion powodów, dla których stosujemy w życiu wymówki i dla których nie robimy czegoś, co mogłoby nam przynieść korzyści. Tak naprawdę jednak, te wymówki to tylko kolejna wymówka, która ukrywa smutną prawdę. Wszystkie stosujemy tylko z jednego powodu – ze strachu. Boimy się tego, że się nam nie uda. W wielu poradnikach można przeczytać o tym, że boimy się tego, że sobie nie poradzimy, że inni się będą śmiać, że stracimy szacunek w oczach kolegów albo we własnych, ale tak naprawdę chodzi o jedno – o strach przed porażką. To z tego powodu nie podejmujemy wyzwań i nie działamy.

Każdy z nas rozumie jednak to, jak bardzo irracjonalny jest ten strach – przecież gdyby dziecko bało się porażki, w życiu nie nauczyłoby się nawet chodzić (tym bardziej, gdyby poddało się po jednej próbie). Do strachu przed porażką bardzo trudno się przyznać, dlatego stosujemy wymówki, które pozwalają nam tkwić w strefie komfortu. Mnóstwo wymówek.

Jakie wymówki stosujemy najczęściej?

Człowiek to sprytna bestia stosująca całe zestawy wymówek, które pozwalają czuć się OK mimo tego, że nadal tkwi we własnej strefie komfortu. Aby zacząć działać, wcale nie musisz odbywać długotrwałej psychoterapii, która pozwoli ci dotrzeć do źródła problemu i pokonać strach przed porażką – wystarczy, że będziesz pokonywał wymówki jedna po drugiej. W końcu, nie pozostanie ci już nic innego jak działanie.

Nie mam czasu

To najstarsza i jednocześnie najbardziej popularna wymówka świata. Zasłanianie się brakiem czasu jest wygodne, bo nie tylko nas zwalnia z odpowiedzialności, ale do tego podkreśla to, że przecież i tak dużo w życiu robimy (inaczej nie bylibyśmy tak zajęci, prawda)? No dobrze, ale skoro nie masz czasu, to jakim cudem udało ci się obejrzeć ostatni odcinek twojego ulubionego serialu i być 24 razy na Facebooku w ciągu ostatniej doby?

Jak pokonać wymówkę związaną z brakiem czasu? Po pierwsze, zacznij monitorować swój czas. Jeśli dużo pracujesz przy komputerze, zainstaluj jedną z aplikacji, które śledzą to, co robisz online (typu TimeCamp, Toggl, DeskTime). Dzięki temu dowiesz się, na co marnujesz czas. Spróbuj również zacząć planować, a nawet wdrożyć jedną z technik zarządzania zadaniami i sobą w czasie (np. Getting Things Done). Dzięki temu zaoszczędzisz kilkanaście minut (lub więcej), które możesz przeznaczyć na rozwój jakiegoś projektu. Inną strategią może też być wydelegowanie zadań, które zajmują ci za dużo czasu. Niekoniecznie muszą to być zadania zawodowe. Może np. sensowniej byłoby raz w tygodniu robić zamówienie online niż codziennie marnować 40 minut na stanie w kolejce w markecie?

Jestem zmęczony

Bardzo często stosowana wymówka, która jest obecnie w pełni społecznie akceptowalna. Wszyscy jesteśmy zmęczeni, zatem to nic dziwnego, że ty również. A przecież jak człowiek zmęczony, to nie chce mu się ani uczyć języków, ani wysyłać CV, ani tym bardziej myśleć o własnym biznesie.

Jak pokonać wymówkę związaną ze zmęczeniem? Przede wszystkim musisz faktycznie ocenić realnie czy nie pracujesz ponad siły (większość z nas, mimo naszego przekonania, że tak jest, tego nie robi). Duża część naszego zmęczenia nie bierze się z nadmiaru ciężkiej pracy, ale z braku aktywności, kiepskiego stylu odżywiania się (produkty o wysokim indeksie glikemicznym) i… nudy (rutynowe, mało interesujące zadania nużą nas bardziej niż emocjonujące i świeże). Męczy nas też kiepski sen (brak higieny snu), hałas (np. w open space) i nadmierne martwienie się (czy wiesz, że w prawie 80% sytuacji martwimy się bez potrzeby? Na zapas bądź nieefektywnie, bez szukania rozwiązania?). Jeśli zatem czujesz, że to zmęczenie nie pozwala ci działać, pokonaj tę wymówkę redukcją zmęczenia: zmień dietę, zacznij się nieco więcej ruszać, zwróć uwagę na to, czy możesz coś zmienić w swoim otoczeniu, by było mniej męczące.

Ludzie będą się śmiać / krytykować

Bardzo częsta wymówka stosowana wtedy, kiedy chcemy zrobić coś nowego, nietypowego. Jedna z najbardziej popularnych, które blokują takie działania jak własny biznes, zmiana kariery, nowy kierunek w życiu.

Jak poradzić sobie z tą wymówką? Jest na to prosta recepta – zaakceptować to. No dobrze. Będą się śmiać. Będą krytykować i plotkować. Jeśli jednak uświadomisz sobie, że nie śmieją się i nie krytykują ci, którym się udało, a tylko ci, którzy nigdy nie próbowali, to nie przejmować się taką krytyką jest znacznie łatwiej. Pomyśl – czy ktoś, kto z sukcesem otworzył własny biznes, będzie wyśmiewał to, że wolisz być szefem niż pracownikiem? Czy ktoś, kto przeszedł przez piekło bycia wytykanym palcami za to, że nagle porzucił karierę w korporacji by robić coś co kocha, będzie śmiał się z ciebie, że chcesz tego samego? Zamiast otaczać się ludźmi, którzy sami stosują wymówki, otocz się tymi, którzy je pokonali i będzie znacznie łatwiej.

Jest już za późno

Wymówka stosowana przez ludzi w każdym wieku. Jest za późno na zmianę kariery, założenie biznesu, naukę języka, założenie rodziny itd. A czy wiesz, że takie biznesy jak Boeing, Hitachi, Gap, Sony, Hugo Boss, Zara czy Lenovo zostały założone przez ludzi po 30.stce? Dior, Coca- Cola, Sturbucks, Walmart, Ryanair, Estee Lauder przez ludzi po 40.stce? Nestle, Campbell, Porsche po 50.tce?

A na koniec ćwiczenie. Poniżej znajdziesz 15 innych, stosowanych przez ludzi wymówek. Zastanów się, jak pokonać każdą z nich. Potraktuj to jako rozwojowe ćwiczenie. Możesz też podzielić się z nami swoim pomysłem w komentarzu.

 1. To za trudne,
 2. Potrzebuję inspiracji,
 3. Nie mam pomysłu,
 4. Zacznę jutro,
 5. To zajmie za dużo czasu,
 6. To się nie uda,
 7. Nie mam talentu,
 8. Nie jestem pewny, czy to dobry kierunek,
 9. Nie mam znajomości, których to wymaga,
 10. Nie wiem jak zacząć,
 11. Ludzie mówią, że to niemożliwe,
 12. Nikt tego jeszcze nie zrobił,
 13. W mojej rodzinie tak się nie robi,
 14. To nie jest dobry moment na to, by to zrobić,
 15. Nie stać mnie by to zacząć.

 

 

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

same praktyczne rady ostatnio, super 🙂 co do tych wymówek znam je doskonale, aż szkoda marnować czas na nie tak naprawdę..

heheh oj tak w wymyślaniu wymówek jestem całkiem niezła, tekst jakby o mnie 😉

no niestety.. wszystko się zgadza! 🙁

no ja niestety jestem mistrzynią wymówek! 🙁 zawsze znajdę jakąś wystarczająco dobrą, żeby odłożyć coś na poźniej

walczę ze sobą cały czas, ale chwilami bywa cięzko :/

Zostaw odpowiedź