Zaplanuj święta!

impel_blog_27_11_4Możesz wierzyć lub nie, ale do świąt Bożego Narodzenia został tylko miesiąc. To już naprawdę ostatni moment, aby się do nich dobrze przygotować. Im lepiej zaplanujesz najbliższe tygodnie – tym więcej będziesz mieć czasu na prawdziwe przyjemności.

Święta to czas przeżyć. Spotkań z rodziną. Czas dobrych emocji. Błogich filmowych maratonów. Celebrowania chwil. Zanim to wszystko jednak nastąpi musisz zmierzyć się z rzeczywistością. Porządki, zakupy, intensywne przygotowania – potrafią skutecznie ostudzić nasz entuzjazm.

Zacznij od przygotowania budżetu. Określ, ile pieniędzy możesz na ten moment przeznaczyć na święta. Zastanów się czy przez najbliższy miesiąc możesz odłożyć jakąś kwotę. Suma, którą otrzymasz wyznacza Twój limit – nie zakładaj, że będziesz używać kart kredytowych lub brać pożyczkę.

Następnie sporządź listę osób, które będziesz u siebie gościć podczas świąt oraz liczbę osób, u których ty będziesz gościem. Wypisz te osoby na kartce, przydzielając je różnych grup (rodzina, przyjaciele, znajomi z pracy). Umieść kwotę przeznaczoną na święta na samym szczycie i zacznij wydzielać z niej mniejsze kwoty przypisane do konkretnych osób. Dzięki temu dowiesz się, ile możesz przeznaczyć na poczęstunek i prezenty dla poszczególnych gości. Osobną kategorię mogą stanowić dekoracje.

Nie panikuj, gdy w połowie ćwiczenia skończy Ci się budżet – to znak, że warto poszukać optymalizacji. Być może możesz podzielić się z gośćmi przygotowaniem potraw? Gdy kilka osób przygotuje po chociaż jednym daniu – znacznie obniżysz swoje koszty. Pamiętaj też, że dawanie prezentów nie równa się kupowaniu prezentów. Drobne upominki możesz wykonać samodzielnie, osobiste złożenie świątecznych życzeń może być zaś adekwatnym prezentem dla dalszych znajomych. W budżecie zabrakło Ci środków na dekoracje? Znów użyj siły swoich rąk, świąteczny wieniec zrobisz z powszechnie dostępnych dóbr.

I najważniejsze. Planując święta nie bój się komunikacji z rodziną. Uzgodnienie wzajemnych potrzeb, oczekiwań na start rozwiązuje wiele problemów. To przecież okres, który ma Was do siebie zbliżać.

Przeczytaj także:

Zagłosuj jako pierwszy!
Please wait...
 
Komentarze

Właśnie dobry pran to podstawa nei sztuka się zapożyczyć i postawić. Święta mają być rodzinne bo o to w tym wszystkim chodzi.

liste juz mam 20 osob!! masakra, musze zaplanowac kto mi pomoze w organizacji, bo sama sie zapracuje i przyjmnosci z tego nie bedzie

To trudny czas dla wielu polskich rodzin. Dość spore wydatki jak na krótki czas. Faktycznie dobrze jest zaplanować to wcześniej.

Czasu niestety coraz mniej na szczęście idziemy do moich rodziców, więc pozostaje tylko kupić prezenty i zrobić pierogi to nasza działka. Wspólne święta wychodzą znacznie taniej.

swieta za pasem, a ja nic ie mam, ani prezentow, ani pomyslu, ani planu jak to wszystko ogarnac w tak krotkim czasie, chyba w weekend usiade i sobie poprostu to wszystko rozpisze na kartce

co roku obiecuje sobie ze bede miec plan i nic nie bedzie na wariata, moze w tym roku w koncu to wyjdzie

Musiałem ze trzy razy robić to ćwiczenie, bo kończył mi się budżet gdzieś po 15 grudnia. Ale w końcu udało się zapiąć! Świetne ćwiczenie!

Szczera racja gdy każdy coś przyniesie to koszty znacząco spadają, u mnie mama zrobi pierogi i uszka, siostra ryby, a ja całą resztę, na nowy rok idziemy do siostry więc też się zaoszczędzi.

Zostaw odpowiedź