Zrób to z głową, zrób to dobrze – jak sprzątać bezpiecznie i efektywnie

jak sprzątać

Wszyscy lubimy porządek. Lubimy pracować w czystych biurach, z których wracamy czystymi samochodami do czystych mieszkań. Niektórzy z nas lubią nawet samo sprzątanie. Nie należycie do nich? Spokojnie – przygotowaliśmy garść porad, które uczynią tę czynność dużo przyjemniejszą i skuteczniejszą!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas sprzątania.
  • Jak bezpiecznie wykorzystywać chemię gospodarczą w sprzątaniu.
  • Jak dbać o ergonomię pracy podczas sprzątania.

Choć gdy przychodzi do sprzątania, wielu z nas staje się mistrzami świata w prokrastynacji, czynność ta wcale nie musi być traumą. Jeśli podejdziemy do niej metodycznie i z głową, pójdzie szybko i sprawnie, a dodatkowo sukces w sprzątaniu może przenieść się na ogólne pozytywne nastawienie.

Zostało wykazane, że poczucie dobrze wykonanej pracy, jakie towarzyszy posprzątaniu przestrzeni życiowej, pomaga nabrać poczucia kontroli również innych aspektów naszego życia.

Gotowi? Do dzieła!

6 błędów, które prawdopodobnie popełniasz w trakcie sprzątania:

Choć w kwestiach utrzymania czystości za wzór cnót często stawiamy nasze Mamy i Babcie (oczywiście gorąco pozdrawiamy Panie), niezawodne patenty sprzed lat nierzadko po zweryfikowaniu okazują się… nie takie niezawodne i skuteczne. Podobnie jak w sporcie, i w kwestiach sprzątania następuje z roku na rok coraz większa profesjonalizacja metodyki działań i dobrze skorzystać z tej wiedzy w codziennym życiu.

  • Mycie okien w słoneczny dzień

W pełnym słońcu płyn do mycia okien wysycha znacznie szybciej, pozostawiając zacieki, na których natychmiast zbiera się kurz. Optymalne warunki do mycia okien to późne popołudnie lub wieczór. Dla maksymalnej efektywności lepiej jest używać gumowej wycieraczki do szyb zamiast szmatki czy papierowego ręcznika.

  • Używanie sprayu do czyszczenia bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię

O ile pomocna przy usuwaniu szczególnie uporczywych plam, ta metoda pozostawia trudny do wyczyszczenia osad na powierzchniach. Lepiej spryskać sprayem szmatkę, którą następnie wytrzemy zabrudzenie.

  • Powierzchniowe czyszczenie mokrych plam na dywanie

Jeśli nie usuniesz zabrudzenia z najgłębszych warstw dywanu, może znów stać się widoczne. Najlepiej zaraz po powstaniu plamy przykryć ją papierowym ręcznikiem i poczekać, aż wchłonie całą wilgoć.

  • Wycieranie kurzu przed odkurzaniem

Wydostający się z odkurzacza kurz unosi się w powietrzu i osiada na wszystkich meblach w pomieszczeniu. Najpierw odkurz pomieszczenie, potem wytrzyj kurz z mebli, a na koniec umyj podłogi.

  • Odkurzanie sierści bez specjalnej końcówki

Odkurzanie drewnianych powierzchni lub płytek ceramicznych powoduje, że sierść zbija się w kłęby i fruwa wokół końcówki odkurzacza? Zainwestuj w specjalną końcówkę albo zbierz wcześniej sierść swojego pupila za pomocą elektrostatycznego mopa.

  • Używanie nadmiernych ilości środków czyszczących

Jeśli chcąc doprowadzić jakiś mebel do błysku stosujesz duże ilości środków czyszczących – możesz uszkodzić jego powierzchnię. Stosuj zalecane na etykiecie ilości detergentów, a szczególnie uporczywe zabrudzenia pozostaw pokryte preparatem na jakiś czas, zanim zaczniesz wycieranie.

Operacja „Czyste ręce”

I tutaj, można powiedzieć, płynnie, przechodzimy do kolejnego zagadnienia, jakim jest dbanie o siebie podczas dbania o czystość. Dostępne dziś na rynku środku czystości są niezwykle przydatne w walce z zabrudzeniami wszelkiej maści. Jednak wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem mogą być niebezpieczne dla nas samych. Zawierają takie substancje jak chlor, wodorotlenek sodu, terpen i benzen czy inne sztuczne barwniki. Nieodpowiednio wykorzystywane mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia.

Pamiętaj, aby zawsze przed użyciem przeczytać ulotkę informacyjną i stosować środek zgodnie z jego przeznaczeniem.

Przy „obcowaniu” z chemią przede wszystkim zadbajmy o ręce, bo to one są najbardziej narażone na „skuteczność” środków chemicznych. Nieważne, czy sprzątamy w domu, czy robimy to zawodowo. Gumowe rękawiczki ochronią skórę dłoni przed działaniem substancji żrących i drażniących, zawartych w chemii do sprzątania.

Poza tym, jeśli mamy przesuszoną skórę, będzie chłonąć zapachy. Nasze ręce będą nam przypominać o zrobionych porządkach jeszcze na długo po tym, jak je skończymy – przy założonych rękawiczkach sytuacja ta nie będzie miała miejsca.

Dodatkowo guma nie przewodzi prądu, więc nie musimy się obawiać porażenia podczas obsługi urządzeń elektrycznych. Pamiętajmy o rękawiczkach przy wszystkich czynnościach związanych ze sprzątaniem.

O jak boli, o jak boli…

Nasz kręgosłup bardzo nie lubi… odkurzania. Poruszanie się w pozycji pochylonej sprawia, że szczególnie cierpi odcinek lędźwiowy. Dlatego dobierajmy rurę do odkurzacza o takiej długości, aby móc pracować z wyprostowanymi plecami.

Prasowanie również wymusza pozycje pochyloną. Wystarczy jednak ustawić deskę do prasowania na wysokości bioder i starać się uginać łokcie pod kątem prostym. Można też postawić jedną nogę na podnóżku.

Nadwyrężenie kręgosłupa wywołuje też długotrwałe przebywanie w pozycji z uniesionymi nad głową rękoma, np. podczas mycia okien lub wycierania kurzu z wysokich mebli. Należy robić częste przerwy, podczas których powinno się wykonać kilka krążeń głową.

Przestrzegając tych porad możecie skuteczniej zadbać o czystość, przy okazji dbając o własne dobre samopoczucie. Jak widzicie, to nic trudnego, a wdrażając je w życie zaoszczędzicie przy okazji sporo czasu.

Pamiętajcie – zdrowie to jedyna kwestia, której nie wolno zamiatać pod dywan.

Przeczytaj także:

Wystaw pierwszą ocenę dla tego wpisu.
Trwa ładowanie...
 
Komentarze

Ja mam takiego pecha, że tak zaczynam myć okna to nagle pojawia się słońce ;(

_______________________
http://sauberlab.pl/

Zostaw odpowiedź